Město Bystřice (německy Bistritz) leží ve Středočeském kraji, okrese Benešov. Žije zde přibližně 4 600 obyvatel. Ve vzdálenosti 7 km severně leží město Benešov, 16 km východně město Vlašim a 19 km západně město Sedlčany.
Město se člení na celkem 26 částí, které leží na deseti katastrálních územích: Bystřice, Božkovice (části Božkovice, Radošovice a Tožice), Drachkov (části Drachkov a Zahořany), Jinošice (části Jinošice, Líštěnec a Opřetice), Jírovice (části Jírovice, Hůrka, Jarkovice a Semovice), Kobylí (části Kobylí, Hlivín a Vojslavice), Líšno (části Líšno a Mokrá Lhota), Nesvačily (části Nesvačily a Petrovice), Ouběnice (části Ouběnice, Jeleneč, Jiřín a Strženec) a Tvoršovice (části Tvoršovice a Mlýny).
Bystřice je poprvé připomínána ve 2. polovině 14. století. Koncem 14. století byl v sousední vísce Léště, dnes Líšně, vystavěn hrad. Bystřice byla králem Jiřím z Poděbrad v roce 1471 povýšena na městys. Za druhé světové války se část města západně od železniční trati stala součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a její obyvatelé se museli 31. prosince 1943 vystěhovat.
V Bystřici se během války nacházel také koncentrační tábor pro osoby z tzv. smíšených manželství a manžele, kteří se odmítli rozvést se svými židovskými manželkami. Událost připomíná pomník s pamětní deskou nedaleko železničního viaduktu.
Železniční doprava přes Bystřici byla zahájena roku 1871. Trať, označená dnes číslem 220, je vedena v trase: Praha – Benešov – Bystřice – Tábor – České Budějovice. Během rekonstrukce trati v letech 2010 až 2013 byla přes Bystřici trať napřímena a dodnes je v plánu vybudování cyklostezky do Olbramovic v její původní poloze.
Většina autobusových linek vedených přes Bystřici je součástí Pražské integrované dopravy a projíždí významnou třídu Dr. E. Beneše, kde jsou umístěny zastávky Náměstí, Škola a Železniční stanice. Mimo ní jsou navíc vedeny linka 754 (Benešov – Příbram), zastavující pouze v místních částech Jírovice a Tvoršovice, linka 757 jedoucí přímo z místní části Jarkovice do Benešova a v neposlední řadě dálkové autobusové linky z Prahy do jižních Čech, zastavující pouze v zastávce Přeložka na silnici I/3.
Součástí jízdního řádu linek PID číslo 452 a 558 jsou také školní spoje vedené jako městská doprava po Bystřici v trasách:
- 452: ŽELEZNIČNÍ STANICE – Škola – Náměstí – Nesvačily, nad rybníkem – Nesvačily, vodárna – Petrovice – Drachkov, bytovky – DRACHKOV
- 558: NÁMĚSTÍ – Líšno – Vokov – Mokrá Lhota – Železniční stanice – Škola – NÁMĚSTÍ