CHARLEROI

11 Comments

Město Charleroi (valonsky Tchålerwè) se nachází v belgické provincii Henegavsko (francouzsky Hainaut), 50 km jižně od Bruselu, na řece Sambre. Z hlediska počtu obyvatel, který se pohybuje kolem 200 000, je Charleroi největší obec ve Valonsku a třetí největší v Belgii. Rozloha města činí 102,08 km². Od 1. ledna 1977, kdy v Belgii vstoupil v platnost zákon o slučování obcí, se město Charleroi skládá z 15 bývalých obcí.

4. března 2018 – Radnice s velmi výraznou věží – Pavel Hypš

Charleroi je oproti jiným belgickým městům poměrně mladé – založeno bylo až roku 1666, kdy byla poblíž vesnice Charnoy vybudována pevnost s půdorysem ve tvaru hvězdy. V 19. století bylo město ovlivněno průmyslovou revolucí a stalo se důležitým centrem hutnictví a sklářství. Jeho rozvoji napomáhala jeho příznivá poloha v oblasti bohaté na černé uhlí. Uhelné doly jsou dnes již uzavřeny, poslední z nich fungoval do roku 1984. Dnes se v Charleroi rozvíjejí nová průmyslová odvětví jako chemický průmysl, elektronika a letecký průmysl (vyrábějí se zde např. některé součástky k raketám Ariane a k letadlům Airbus).

4. března 2018 – Panorama města je dodnes plné průmyslových objektů – Pavel Hypš

Centrum Charleroi se dělí na Horní a Dolní město. Jádrem Horního města je náměstí Karla II. (Place Charles II), na kterém se nachází neoklasická radnice z roku 1936. V radnici nalezneme Muzeum Julesa Destréeho (Musée Jules Destrée) nedaleko stojí Muzeum krásných umění s městským divadlem (Musée des Beaux-Arts). Dolní město se rozprostírá v okolí náměstí Alberta I. (Place Albert Ier), kde se nacházejí moderní obchodní centra.

4. března 2018 – Zelené náměstí do dolní části města – Pavel Hypš

Městem prochází několik železničních tratí, jejichž přirozeným středem je nádraží Charleroi-Jih (Charleroi-Sud). Přímé železniční spojení je odtud zajišťováno především do belgického hlavního města Brusel, dále např. do měst Leuven, Namur nebo Mons a také na jih do Francie.

4. března 2018 – Vlaková linka InterCity z Charleroi do Bruselu – Pavel Hypš

Od 3. září 2018 došlo k vytvoření systému S-Bahn na regionálních tratí v okolí Charleroi. V pravidelném intervalu 60 minut tak jezdí regionální vlaky na čtyřech linkách:

  • S61: Jambes – Namur – Charleroi – Ottignies
  • S62: Charleroi – La Louviére – Luttre / Braine-le-Comte
  • S63: Charleroi – Erquelinnes
  • S64: Charleroi – Couvin

Od 60. let 20. století funguje v Charleroi systém lehkého metra, působící ale spíše jako tramvaje. Využívá původního belgického projektu vlakotramvaje, a díky tomu jsou vozy vedeny zcela mimo silniční síť po vlastních mostech nebo tunelech.

4. března 2018 – Původní vůz charleroiských příměstských tramvají SNCB, vystavený ve stanici Palais des Beaux-Arts – Pavel Hypš

Dnes jsou v provozu čtyři linky, označené M1 až M4. Linky M1 a M2 jezdí z obce Anderlues přes město Fontaine-l’Évêque do Charleroi, a vzájemně se liší pouze směrem objezdu centra města. Linka M3 obsluhuje trať z centra na severní okraj Charleroi, M4 trať k východnímu okraji města.

4. března 2018 – Vůz lehkého metra v podzemní stanici Palais des Beaux-Arts (Palác krásného umění) – Pavel Hypš

Kolejová doprava je doplněna celou řadou autobusových linek místního dopravce TEC. Kromě autobusových linek vedených pouze po městě (včetně městské linky City-Bus) je součástí systému také několik regionálních autobusových linek (včetně autobusové linky číslo 365 do Bruselu) a expresní linka A na letiště Charleroi.

4. března 2018 – Autobus VanHool A330 na lince číslo 18 u zastávky Horní město (Ville Haute) – Pavel Hypš

Letiště Charleroi je umístěno na severu města ve čtvrti Gosselies. Oficiálně je označováno jako „Letiště Brusel – Jih Charleroi“ a slouží především pro odbavování nízkorozpočtových letů po Evropě, včetně Prahy. Z letiště jsou zajišťovány autobusové přípoje do Bruselu, a také do Lucemburska a Francie.

4. března 2018 – Boeing 737-800 na letišti Charleroi před letem do Prahy – Pavel Hypš

Zdroje: web cs.wikipedia.org (Charleroi), web fr.wikipedia.org (Charleroi, Réseau express régional de Charleroi), web letec.be, web mapy.cz, poznatky autora

Related Posts

KLAIPĖDA

Klaipėda je se svými 160 tisíci obyvateli třetím největším městem Litvy. Nachází se v něm jediný litevský přístav Baltského moře, spojující Litvu s Dánskem, Švédskem a Německem. Je centrem Klaipédského kraje a tvoří v něm samostatný okres. 14.…

PRAGUE

City Prague is the capital and largest city in the Czech Republic and the 14th largest city in the European Union. It lies slightly north of the centre of Bohemia on the Vltava River, but…

LOTYŠSKO

Lotyšská republika je prostřední ze tří pobaltských zemí na jihovýchodním pobřeží Baltského moře a jeho Rižského zálivu. Sousedí s Litvou, Estonskem, Běloruskem a Kaliningradskou oblastí Ruska. Žije zde přibližně 2 miliony obyvatel. Hlavním městem Lotyšska…