HAMBURK

0 Comments

9. června 2018 – Souprava hamburského metra přijíždí na lince U1 do stanice Stephanplatz – Pavel Hypš

Hamburk (německy Hamburg, dolnoněmecky Hamborg) je druhé největší město Německa, jeho největší přístav a jedna ze tří městských spolkových zemí Německa. Úplný název města je Svobodné a hanzovní město Hamburk (Freie und Hansestadt Hamburg).

8. června 2018 – Hamburská radnice – Pavel Hypš

I když první zmínky o Hamburku pocházejí ze 4. století před naším letopočtem, oficiálně město vzniklo v 9. století, přesněji v roce 834, kdy zde Karel Veliký založil arcibiskupství. Svůj název město dostalo zřejmě podle tvrze Hammaburg.

9. června 2018 – Hanzovní domy typické pro starý Hamburk – Pavel Hypš

Současné hranice získal Hamburk 1. dubna 1937 na základě zákona „o Velkém Hamburku a dalších územních úpravách“. Tehdy k němu byly připojeny některé sousední obce a města (například Altona), naopak ztratil svoje exklávy Geesthacht, Großhansdorf a Ritzebüttel s městem Cuxhavenem.

8. června 2018 – Budova staré pošty – Pavel Hypš

Nejvyšší stavbou Hamburku je Televizní věž Heinricha Hertze. Mezi další oblíbená místa patří také Dungeon – skladiště přestavěné na Dům hrůzy a fanoušky dopravy zaujme hned vedle několikapatrová budova plná modelů Miniatur Wunderland.

9. června 2018 – Jedním z mnoha modelů je hamburská přístavní čtvrť – Pavel Hypš

V srdci Hamburku je kromě řady moderních budov a vysokých mrakodrapů taky řada relaxačních přírodních míst. Největší z nich je park Planten un Blomen (Rostliny a květiny), který se rozprostírá na 47 hektarech. V Hamburku najdeme také zoologickou zahradu, kde žije téměř 3000 druhů zvířat.

8. června 2018 – Část zahrady Planten un Blomen a hamburská televizní věž – Pavel Hypš

V roce 2017 došlo ke slavnostnímu otevření nové dominanty Hamburku – moderního kulturního a společenského stánku Labská filharmonie.

9. června 2018 – Budova Labské filharmonie – Pavel Hypš

Největším nádražím ve městě je Hamburg Hauptbahnhof, které odbaví denně kolem 450 000 cestujících. Druhé největší nádraží je hlavová stanice Hamburg Altona, jehož kapacita dosahuje přes 150 000 cestujících denně a které je výchozí a cílovou stanicí většiny linií vlaků ICE, EuroCity, InterCity a EuroNight spojujících Hamburk s mnoha německými a evropskými městy včetně Prahy a Brna.

8. června 2018 – Dopravní ruch na hlavním nádraží – Pavel Hypš

Široká je také síť městské železnice, zvané S-Bahn. Jako jeho počátek je udáván 29. leden 1908, kdy byl zahájen provoz elektrických jednotek v trase: Blankenese – Ohlsdorf. V současnosti tvoří hamburský S-Bahn 144 km tratí s 67 zastávkami, síť je tvořena šesti linkami.

8. června 2018 – Budova nádraží Damtor – Pavel Hypš

V Hamburku je také podzemní dráha, německý U-Bahn. První linka hamburského metra zahájila provoz v roce 1912, a přesně o sto let později, v roce 2012, zahájila provoz linka čtvrtá. Rozsahem sítě 104 km se jedná o druhou největší síť metra v Německu, po Berlíně.

9. června 2018 – Značná část hamburského metra je vedena nad zemí – Pavel Hypš

Neméně významným dopravním prostředkem v Hamburku a okolí jsou autobusy, jelikož místní kolejová síť není příliš hustá. Celkem je ve městě v provozu 111 autobusových linek, v celém systému integrované dopravy dokonce 640.

9. června 2018 – Kloubový autobus Mercedes-Benz Citaro na konečné zastávce linky číslo 6 Auf dem Sande – Pavel Hypš

Autobusové linky s krátkými intervaly, které zajišťují především velkokapacitní autobusy, se nazývají MetroBussy, a označeny jsou čísly 1 až 27 (čtyři čísla v řadě chybí).

9. června 2018 – Dvoukloubový autobus VanHool na lince číslo 5 – Pavel Hypš

SchnellBusy (česky rychlobusy) spojují bez zastávek především okrajové části města s centrem, a platí se při cestování s nimi zvláštní příplatek. Označeny jsou čísly 31 až 49. EliBussy (expresní linky) spojují hustě osídlené okrajové části města s nejbližší železniční stanicí. V provozu jsou čtyři, označené E40, E62, E69 a E86.

9. června 2018 – „Prasečí“ autobus na rychlobusové lince číslo 37 – Pavel Hypš

Hamburk, jelikož leží u ústí do severního moře, křižuje také několik přívozů. V současnosti je v provozu celkem 27 linek, označených 51 až 77. Některé jezdí jen z jednoho břehu k druhému, jiné plují po Labi i několik kilometrů. Linky číslo 61 a 62 projíždějí historické centrum města obdobně jako vyhlídkové plavby, ovšem platí zde standardní městské jízdenky.

9. června 2018 – Motorová loď na lince číslo 62 vyjíždí z přístaviště Landungsbrücken – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Hamburk, S-Bahn v Hamburku)

Napsat komentář

Related Posts

PANEVĖŽYS

Panevėžys je s počtem obyvatel 115 tisíc pátým největším městem Litvy. Je centrem stejnojmenného kraje. Od hlavního města Litvy Vilniusu je vzdálen 136 km, městem prochází dálková silnice E67 přezdívaná Via Baltica, vedoucí z Prahy přes Varšavu, Kaunas, Rigu a Tallin do Helsinek.…

DOBRIČ (Добрич)

Dobrič (bulharsky Добрич) je město na severovýchodě Bulharska. Jde o deváté největší město v zemi a o ekonomické a kulturní centrum oblasti Dobrudža. Nachází se asi 50 km severně od Varny, 480 km od Sofie a 320 km od Staré Zagory. Žije…

BÍLSKO-BĚLÁ

Bílsko-Bělá (polsky Bielsko-Biała) je město v jižním Polsku ve slezském vojvodství, ležící na úpatí Slezských a Malých Beskyd. Formálně vzniklo spojením Bílska a Krakovské Bělé 1. ledna 1951. Souměstí rozděluje řeka Bělá, která tvoří zároveň…