KOLÍN NAD RÝNEM
Kolín nad Rýnem (německy Köln) je čtvrté největší město v Německu. Leží ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko a žije zde přibližně 1,09 milionu obyvatel. Kolín je významným kulturním, obchodním střediskem a komunikačním uzlem, kde se konají četné veletrhy.
Původně zde byla germánská osada, kolem roku 50 n. l. vzniklo římské město Colonia Agrippina, kolem roku 89 se město stalo hlavním městem provincie a jedním z významnějších obchodních a výrobních center římského impéria na sever od Alp. Od 4. století zde bylo sídlo biskupství. Ve středověku byl Kolín největším městem v Německu.
Katedrála svatého Petra, založená 1248 a dostavěná až v letech 1848–1880, patří k největším gotickým stavbám v Evropě a její věže dosahují výšky 157 m. Radnice s mohutnou gotickou věží a renesančním podloubím byla vystavěna roku 1414.
Zoologická zahrada v Kolíně nad Rýnem byla založena roku 1860 a patří tak mezi nejstarší ZOO v Německu. Na 20 hektarech je přes 7000 zvířat ze 700 druhů. V ZOO najdete velkou expozici věnovanou slonům. V roce 2000 byl otevřen pavilon, který napodobuje deštný prales, kde se můžete procházet mezi volně poletujícími ptáky.
Köln Hauptbahnhof je významný železniční uzel, kde jezdí vlaky ICE a TGV a zajišťují dálkové spoje na všechny strany. Dnešnímu hlavnímu nádraží předcházelo několik menších železničních stanic umístěných v okolí centra města, provozovalo je více železničních společností.
Od roku 1975 na místní železnici funguje systém regionální dráhy S-Bahn. Tvoří jej především Linky S11 a S12 jedoucí po dvou trasách z východu na západ města, přičemž linka S11 pokračuje na sever až do města Düsseldorf. Do Kolína zajíždí také linka S6 systému S-Bahn Porýní-Porůří z města Essen. V noci je linka S12 označena jako S19 a jezdí přímo na kolínské letiště.
První koněspřežnou tramvaj začala v Kolíně nad Rýnem provozovat soukromá dopravní společnost roku 1877. Po převzetí tehdy již dvou tratí městem, v roce 1900, došlo k elektrifikaci sítě. V letech 1904 až 1912 došlo k výstavbě hned několika tratí vyjíždějících z města ven a zajišťujících dopravu v regionu.
Od roku 1963 byla započata přestavba kolejové sítě v centru města, kde většina tras byla přemístěna do podzemních tunelů a tramvaje zde tak působí spíše jako metro. Dnes městskou dopravu obstarává 11 linek rychlodrážních tramvají o celkové délce 195 km, což z ní dělá po Melbourne (256 km) a Petrohradu (205 km) třetí největší tramvajovou síť na světě. Linky zasahují také do sousedních měst Bonn a Leverkusen.
Železniční a tramvajovou dopravu doplňuje přibližně 70 autobusových linek, označené 120 až 196. Druhou číslici v označení vždy tvoří čtvrť, ve které je provozovaná (například 12x pro čtvrť Chorweiler), linky 17x jsou tangenciální posily ve špičkách, 18x linky na zavolání do velmi slabě vytížených oblastí a 19x školní spoje.
Od roku 1957 funguje jako místní doprava v Kolíně nad Rýnem také lanová dráha, spojující místní zoo a Rheinpark. Její délka je 935 metrů, jízdní doba je přibližně 6 minut. Provoz je pouze sezónní, od března do listopadu.
Leteckou dopravu zajišťuje mezinárodní letiště Kolín/Bonn (CGN) asi 15 km jižně od centra města (16 km severně z centra města Bonn). Jedná se o šesté největší letiště v Německu. Postaveno bylo roku 1939, původně pro Luftwaffe. Dnes je civilní, s dvěma terminály, a odbavuje přibližně 10 milionů cestujících ročně.
Zdroje: web cs.wikipedia.org (Kolín nad Rýnem, Köln Hauptbahnhof, Letiště Kolín/Bonn, Městská dráha v Kolíně nad Rýnem), web de.wikipedia.org (Kölner Seilbahn, Kölner Verkehrs-Betriebe, S-Bahn Köln), web turistika.cz (Zoologická zahrada v Kolíně nad Rýnem)