LITOMYŠL

4 Comments

Město Litomyšl nalezneme na samém východě Čech v Pardubickém kraji, 18 km severozápadně od Svitav. Má přes 10 tisíc obyvatel. První zmínka o Litomyšli se vztahuje k roku 981 v Kosmově kronice české, která vyšla až ve 12. století. Tehdy na litomyšlském návrší stával strážní hrad střežící panství Slavníkovců a nedaleko procházející obchodní cestu evropského významu – tzv. Trstěnickou stezku.

25. května 2006 – Náměstí v Litomyšli – web wikipedia.cz

Přímo v centru najdeme tzv. Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky. Expozici doplňují dobové fotografie, ukázky korespondence a drobná grafika.

Jeden z interiérů Portmonea – web kudyznudy.cz

Povolení k výstavbě železnice z Litomyšle přes Vysoké Mýto do Chocně vydal František Josef I. rakouské státní železnici dne 21. srpna 1881. Slavnostní otevření tratě, dnes označené číslem 018, proběhlo 22. října 1882. V následující den po ní byla zahájena osobní i nákladní doprava.

1918 – Jízdní řád tratě Litomyšl – Choceň – web csd1918.wz.cz

Zejména kvůli výhodné poloze silničních komunikací v jednotlivých obcích, na rozdíl od železničních stanic, probíhaly s koordinátorem místní dopravy IREDO jednání o zrušení jediné železnice v Litomyšli a její nahrazení autobusy. Pro velké protesty místních obyvatel k tomuto radikálnímu kroku nakonec nedošlo, avšak od roku 2012 je tu výrazně zredukován provoz osobních vlaků.

2013 – Dnešní jízdní řád tratě 018; i přes její velký potenciál jede do Litomyšle 6 – 7 vlaků za den – web szdc.cz

Autobusovou dopravu ve městě zajišťovala především ČSAD (Československá Státní Automobilová Doprava) dopravní závod 505 Svitavy, provozovna Litomyšl. V období 1960 – 1963 spadaly garáže pod okresní podnik ČSAD Hradec Králové. Z roku 1977 jsou doloženy silné přepravní vztahy ve směrech Horní Sloupnice, Lanškroun (přes Českou Třebovou), Moravská Chrastová (přes Svitavy), Osík, Višňáry a Vysoké Mýto (přes Cerkevice nad Loučnou).

1984 – Ukázka souhrnných jízdních řádů z autobusového nádraží v Litomyšli – sbírka Pavel Hypš

Dnes je vlastníkem garáží v Litomyšli dopravce ČSAD Ústí nad Orlicí, člen národního koncernu ICOM Transport. Oficiálně v jízdních řádech garáže Litomyšl nenajdeme, všechny linky jsou licencované na provoz Ústí nad Orlicí. Dalším významným dopravcem ve městě je firma Zlatovánek z Poličky.

Autobusové nádraží po rekonstrukci v roce 2007 – archiv města Litomyšl

Prokazatelně v roce 1977 existovala linka ČSAD připomínající městskou dopravu. Nesla číselné označení 57520 a vedla v trase Autobusové stanoviště – Nemocnice – Odbočka k nádraží Československých drah – Národní podnik Vertex. Lze ji nalézt ještě v knižním jízdním řádu z roku 1992, později byly k Vertexu prodlouženy spoje regionálních linek.

1977 – Jízdní řád linky 57520 – sbírka Pavel Hypš

Provoz oficiální městské dopravy byl zahájen až v novodobé historii města, a to konkrétně 2. října 2005. Původně se jednalo pouze o zkušební provoz, ale linka jezdí dodnes. Je tvořena třemi okruhy po městě vedených většinou přímými spoji v následující trase: Autobusové nádraží – Zámek – Autobusové nádraží – Nedošín – Autobusové nádraží – Trstěnická – Autobusové nádraží. Linka je provozována v obou směrech a vybrané spoje ze všech směrů jsou ukončeny na autobusovém nádraží.

5. dubna 2007 – Autobus SOR C9.5 zajišťující městskou dopravu od zahájení do roku 2008 – Michal Klinský web spvd.cz

Provoz, který funguje pouze ve všední dny od 5 do 18 hodin, zpočátku zajišťoval dopravce Zlatovánek vozem SOR C9.5 v bílém provedení se zelenými pruhy. V říjnu 2008 začal být na linku nasazován nízkpodlažní autobus SOR BN9.5 žluté barvy, opatřený polepy města Litomyšl. Zajímavostí je možnost přepravy jízdních kol. 

Autobus SOR BN9.5 zajišťující městskou dopravu dnes – web litomysl.cz

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web kudyznudy.cz (Portmoneum – Muzeum Josefa Váchala); web spvd.cz (Litomyšl), web wikipedia.cz (ČSAD, Litomyšl, Železniční trať Choceň – Litomyšl); web zelpage.cz (Trať 018)
Poslední aktualizace: 16. února 2014

Related Posts

BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ

14. srpna 2015 - Setkání regionálních autobusových linek na náměstí - Pavel Hypš Město Benešov nad Ploučnicí se nachází v okrese Děčín, který je součástí Ústeckého kraje. Leží v úzkém údolí řeky Ploučnice, na soutoku s říčkou Bystrá.…

VYSOČANY

Vysočany (německy Wissotschan) byly v letech 1902 až 1921 město a od roku 1922 jsou část Prahy, jedna ze čtvrtí a katastrální území v městské části a obvodu Praha 9. Pouze malá část Vysočan, sportovní…

ÚSTÍ NAD LABEM

Město Ústí nad Labem (německy Aussig) je statutární město na severozápadě Čech, centrum Ústeckého kraje. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Žije zde přibližně 93 tisíc obyvatel, spolu…