NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

0 Comments

Nové Město na Moravě se nachází v kraji Vysočina. Leží 10 km východně od okresního města Žďár nad Sázavou. Založeno bylo roku 1250 Bočkem z Obřan, zakladatelem cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Město je tvořeno centrem a 9 satelitními obcemi v okolí: Hlinné, Jiříkovice, Maršovice, Olešná, Petrovice, Pohledec, Rokytno, Slavkovice a Studnice.

6. ledna 2014 – Kopcovitý Kraj Vysočina nám nabízí možnost i tohoto pohledu na Nové Město na Moravě – Pavel Hypš

Nejstarší architektonickou památkou Nového Města na Moravě se stal řimskokatolický kostel svaté Kunhuty uznaný jako kulturní památka České republiky. Nachází se na Vratislavově náměstí a je farním kostelem zdejší farnosti.

6. ledna 2014 – Kostel svaté Kunhuty na Vratislavově náměstí – Pavel Hypš

Městem prochází jediná železniční trať, dnes označená číslem 251. Vede v trase Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě – Bystřice nad Pernštejnem – Tišnov. Provoz na trati byl zahájen 23. června 1905 a dodnes na ní nedošlo k žádné úpravě, vyjma drobného přeložení tratě ve Žďáru nad Sázavou. V plánech bylo tehdy ještě vystavění paralelní tratě Polička – Nové Město na Moravě – Velké Meziříčí, k jejíž realizaci nakonec nikdy nedošlo.

6. ledna 2014 – Jednotka 841 RegioSpider s celovozovým polepem Nového Města na Moravě – Pavel Hypš

Díky čilému turistickému ruchu, způsobeném především zimními sporty, byla v roce 2011 realizována výstavba nového dopravního terminálu v místě bývalého nádraží. Slavnostně byl jeho provoz zahájen 11. dubna 2013. Vlaková nástupiště jsou zde plně bezbariérová a přestup na autobusové linky pohodlný bez nutnosti přecházet.

6. ledna 2014 – Dopravní terminál s lokomotivou řady 714 – Pavel Hypš

První doloženou autobusovou linkou se stala poštovní linka vedená z Nového Města do Jimramova. Provoz na ní byl zahájen 1. června 1924. Prokazatelně jezdila i v dalším roce, ale přes zimu měla kvůli nesjízdnosti komunikací časté výpadky. Víc se o této lince z místní kroniky bohužel nedozvíme. Zůstává tedy otázkou, jak často jezdila, kudy přesně atd. V Jimramově ještě dlouhá léta poté fungoval autobusový přestupní uzel. V materiálech z roku 1948 se totiž píše o přímé lince do Brna, která vyčkávala příjezdu autobusů z okolních obcí.

6. dubna 2014 – Autobusové nádraží je kromě hromadných rozjezdů pusté a prázdné, protože regionální linky jsou ukončeny v jiných zastávkách nebo městem pouze projíždějí – Pavel Hypš

I přes výstavbu nového dopravního terminálu zastavují regionální autobusové linky dodnes na bývalém autobusovém nádraží, jež nese v jízdních řádech název „Bystřice nad Pernštejnem, Centrum“. Většinu regionálních linek zajišťuje dopravce Zdar ze sousedního Žďáru nad Sázavou. Přehled současných regionálních a dálkových autobusových linek je uveden v následující tabulce:

LinkaDopravce a provozovnaVybraná města a obce z trasy
720265Tourbus BrnoBrno – Nedvědice – Bystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Sněžné – Svratka
760700ICOM JihlavaHranice – Brno – Bystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou – Jihlava
840102Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Sněžné – Svratka
840104Zdar Žďár nad SázavouBrno – Nedvědice – Nové Město na Moravě – Sněžné – Svratka
840108Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Radňovice – Sněžné
840109Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Bystřice nad Pernštejnem – Dolní Rožínka – Bystřice nad Pernštejnem
840110Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Dolní Rožínka
840111Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Ostrov nad Oslavou
840113Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Bobrůvka
840114Zdar Žďár nad SázavouPikárec – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou
840118Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Jimramov
840120Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Radňovice – Žďár nad Sázavou
840121Zdar Žďár nad SázavouDolní Rožínka – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou
840127Zdar Žďár nad SázavouOlomouc – Prostějov – Bystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou
840128Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Zubří
840130Zdar Žďár nad SázavouNové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou
840133Zdar Bystřice nad PernštejnemNedvědice – Bystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou
840207Zdar Velké MeziříčíNové Město na Moravě – Velké Meziříčí
840315Zdar Bystřice nad PernštejnemBystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou
840319Zdar Žďár nad SázavouBystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou – Chotěboř – Kolín – Praha
840901Zlatovánek PoličkaNové Město na Moravě – Jimramov – Polička

6. ledna 2014 – Autobus Karosa C954E projíždí serpentinami směr Nové Město na Moravě – Pavel Hypš

Provoz městské dopravy v Novém Městě na Moravě není v historii doložen. Až v posledních několika letech se o jejím zavedení začalo mluvit, v souvislosti s postupným rozšiřováním města a stárnutním populace. Plány na realizaci městské autobusové dopravy byly po několika letech uskutečněny. Dne 6. ledna 2014 vyjely poprvé dvě minibusové linky, jezdící dva okruhy po městě s obsluhou několika jeho dalších částí. Dopravcem se stala firma Zdar. Po prvním roce provozu dojde k vyhodnocení a možným úpravám linkového vedení, umístění zastávek nebo se změní typy autobusů – bude záležet na výši přepravní poptávky. V současné době všechny spoje zajišťuje jediný vůz SOR BN8.5.

6. ledna 2014 – Linka MHD číslo 1 vyjíždíí ze zastávky u supermarketu Billa – Pavel Hypš

Následující tabulka nám ukazuje přehled tras linek městské dopravy: (obě linky jezdí vždy pouze v uvedeném směru):

LinkaTrasa
1DOPRAVNÍ TERMINÁL -> Katolický hřbitov -> Bělisko -> Dukelská -> Pod nemocnicí -> Nemocnice -> Palackého náměstí -> Billa -> Centrum -> Masarykova -> DOPRAVNÍ TERMINÁL
2DOPRAVNÍ TERMINÁL -> Holubka -> Maršovská -> Dopravní terminál -> Kulturní dům -> Pod nemocnicí -> Nemocnice -> Palackého náměstí -> Centrum -> Masarykova -> DOPRAVNÍ TERMINÁL

6. ledna 2014 – Linka MHD číslo 2 stoupá do kopce k městské nemocnici – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Poděkování patří Zdeňku Liškovi za editaci textu a Jiřímu Vařečkovi za spolupráci se získáním materiálů
Zdroje: web wikipedia.cz (Nové Město na Moravě, Kostel svaté Kunhuty), web zelpage.cz (Popis trati číslo 251), Kronika Nového Města na Moravě, web idos.cz, web ceskenoviny.cz (Nové Město na Moravě)
Poslední aktualizace: 6. ledna 2014

Napsat komentář

Related Posts

BRUNTÁL

Bruntál je okresní město v Moravskoslezském kraji. Jeho katastrální území se rozkládá na obou stranách historické zemské hranice Moravy a Slezska, uvnitř pohoří Nízkého Jeseníku. Zástavba původního Bruntálu leží pouze ve Slezsku. 8. dubna 2014 –…

JESENÍK

Město Jeseník leží v Olomouckém kraji na území stejnojmenného okresu u česko-polských hranic. Žije zde necelých 14 tisíc obyvatel a je vyhledávaným turistickým cílem, zejména díky Priessnitzovým lázním. 8.srpna 2009 - Masarykovo náměstí v Jeseníku…