OKŘEŠÍN

0 Comments

Okřešín (polsky Okrzeszyn [ɔˈkʂɛʂɨn], německy Albendorf nebo Albinów) je obec v Polském Slezsku, nacházející se v Dolnoslezském vojvodství, v kamiennogórském okrese, v gmině Lubawka, v takzvaném Okrzeszynském výběžku, který je ze západu, jihu i východu obklopen českým územím. 

3. června 2015 – Kostel Narození Páně – Pavel Hypš

Okrzeszyn byl pravděpodobně založen Čechy v 11. století. Na konci 13. století byl jakožto majetek Svídnického knížectví darovaný klášteru cisterciáků v Křešově, v jehož vlastnictví zůstal až do roku 1810, kdy byla v Prusku provedena reforma církevního majetku. V 17. a 18. století se v Okrzeszyně rozvíjelo tkalcovství a kamenictví. V 19. století byl otevřen černouhelný důl (obec se nachází v žacléřsko-svatoňovické uhelné pánvi, kde byl i nejstarší uhelný důl v Čechách v Žacléři), v té době tu fungoval i lihovar a pivovar. 

3. června 2015 – Náves s autobusovou zastávkou – Pavel Hypš

Úpadek Okrzeszyna nastal po roce 1945, kdy byl zrušen hraniční přechod, což se stalo velkou překážkou pro rozvoj turistického ruchu. V devadesátých letech byl pro pěší a cyklisty opět otevřen hraniční přechod Petříkovice-Okrzeszyn, čímž se značně zlepšila dostupnost z českého území. 

3. června 2015 – Hřbitov poblíž česko-polské hranice – Pavel Hypš

V roce 1889 byla do Okřešína dovedena regionální železniční trať z Kamiennej Góry, která tu měla svou koncovou stanici. Několikrát se uvažovalo o jejím prodloužení přes hranici (zbývalo pouhých asi 1,5 km) a napojení na českou trať Trutnov-Teplice nad Metují (dnešní trať 047), k čemuž však nikdy nedošlo. Do roku 1954 na trati fungovala osobní doprava, do roku 1959 nákladní. Chátrající kolejový svršek byl rozebrán v roce 1973, dodnes se ale zachovala bývalá staniční budova z červených cihel, stojící na západním kraji obce. 

Schéma trasy původní železniční tratě – web wikipedia.pl

Spojení do České republiky nenabízí ani žádná pravidelná autobusová linka. Jediná linka jedoucí do Okřešína z Kamenné Hory svou trasou končí těsně před státní hranicí. Jejím dopravcem je PKS Kamienna Góra a v provozu je pouze pět párů spojů v pracovní dny.  

3. června 2015 – Autobus Bova Futura dopravce PKS Kamienna Góra v Okřešíně – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz, web wikipedia.pl 

Napsat komentář

Related Posts

KIELCE

8. října 2014 – Ikarus 280 jako linka číslo 13 projíždí Jagiellońskou ulicí – Pavel Hypš  Kielce jsou město ve středním Polsku s 200 tisíci obyvateli. Od roku 1999 je hlavním městem Svatokřížského vojvodství, předtím bylo od roku 1919…

ŽILINA

Žilina (německy Sillein nebo Silein, maďarsky Zsolna, polsky Żylina, latinsky Solna) je krajské a okresní město na Slovensku, 170 km severovýchodně od Bratislavy, na soutoku řek Váhu a Kysuce v Žilinské kotlině, 28 km od hranic s Českem. Jedná se o…

PLAVNO

Plavno je městem na jihozápadě Německa ve Svobodném státě Sasko v okrese Vogtland. Nejblíže do České republiky je od města Aš, se kterým je také partnerským městem. Plavno má necelých 70 tisíc obyvatel, u nás je tedy…