TRUTNOV
Trutnov (německy Trautenau) je okresní město v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách. Leží v Krkonošském podhůří na řece Úpě. Žije zde téměř 31 tisíc obyvatel a má rozlohu 10 336 ha. Podle počtu obyvatel je 35. největším městem České republiky a podle katastrální rozlohy dokonce 13. největším.
24. února 2015 – Krakonošovo náměstí v Trutnově – Pavel Hypš
První písemná zmínka o Trutnově je z roku 1260, kdy ještě pod názvem Úpa získal práva tržní, práva vykonávat nižší soudnictví a právo vařit pivo. Název města pochází z německého truten ouwe – utěšená niva, podle pověsti bylo nazváno po rytíři Trutovi.
24. února 2015 – Sloup Nejsvější Trojice – Pavel Hypš
Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Nejstarší památkou je pozdně barokní kostel Narození Panny Marie z roku 1792. Kostel je dlouhý 39 metrů, široký 25 metrů a chrámová klenba je vysoká 25 metrů. Chrámová věž měří 64 metrů.
24. února 2015 – Kostel Narození Panny Marie – Pavel Hypš
Trutnov se skládá z 21 částí města: Adamov, Babí, Bohuslavice, Bojiště, Dolní Předměstí, Dolní Staré Město, Horní Předměstí, Horní Staré Město, Kryblice, Lhota, Libeč, Nový Rokytník, Oblanov, Poříčí, Starý Rokytník, Střední Předměstí, Střítež, Studenec, Vnitřní Město, Volanov a Voletiny.
24. února 2015 – Trutnovská sídliště na Dolním předměstí – Pavel Hypš
Trutnov je významným železničním uzlem, v Trutnově se kříží tratě 032 (Jaroměř – Trutnov), 047 (Trutnov – Teplice nad Metují), 045 (Trutnov – Svoboda nad Úpou), 040 (Trutnov – Stará Paka – Chlumec nad Cidlinou) a 043 (Trutnov – Žacléř). Železnice dorazila do Trutnova v roce 1871, kdy byla zprovozněna trať z Poříčí.
24. února 2015 – Hlavní nádraží Trutnov – Pavel Hypš
Již počátkem 20. let 20. století je doložen provoz autobusové linky Státní pošty číslo 790 z Trutnova do Úpic. Nejpozději do roku 1930 byla ovšem zrušena. V témže období byla provozována ještě linka číslo 791 z Trutnova k nádraží ve Dvoře Králové nad Labem.
Červen 1925 – Jízdní řád linek 790 a 791 – sbírka Poštovní muzeum Praha
Po převzetí veškerého autobusového provozu státním podnikem ČSAD zajíždělo do Trutnova devět autobusových linek. Jedna z nich, označená číslem 07103, byla předchůdcem městské dopravy, jelikož její trasa byla: Poříčí, kostel – Trutnov, nádraží – Trutnov, Volanovská třída – Trutnov, nádraží – Hořejší Staré Město, továrna.
2. října 1949 – Jízdní řád linky 07103 – sbírka Národní knihovna Praha
Ještě do roku 1951 došlo k jejímu rozdělení na tři linky:
- 07103: Trutnov, autobusové nádraží – Vlčice, železniční zastávka – Trutnov, autobusové nádraží
- 07103a: Trutnov, autobusové nádraží – Horní Staré Buky
- 07103b: Trutnov, autobusové nádraží – Trutnov, Poříčí, u mostu
1976 – Autobusy na trutnovském autobusovém nádraží – sbírka Pavel Hypš
Podle jízdních řádů, platných pro rok 1977, byla, již jako oficiální městská autobusová doprava Trutnov, vedena linka 58210, a to v následujících variantách:
- 1: Lhota u Trutnova, škola – Poříčí, odbočka Lhota – Poříčí, závod Prefa – Trutnov, ČSAD – Trutnov, autobusové nádraží – Horní Staré Město, odbočka Babí
- 2: Trutnov, autobusové nádraží – Trutnov, Družba – Volanov, otáčka – Dolce, koupaliště – Vlčíce, horní zastávka
- 3: Trutnov, autobusové nádraží – Trutnov, Lomní – Trutnov, Okresní ústav národního zdraví – Trutnov, Kryblice
- 4: Trutnov, autobusové nádraží – Horní Staré Město, sídliště – Trutnov, Kryblice – Trutnov, Okresní ústav národního zdraví – Trutnov, Strojtex
22. května 1977 – Jízdní řád linek městské dopravy číslo 2 a 3 – sbírka Pavel Hypš
Mezi lety 1979 až 1988 proběhly na zmíněných linkách pouze změny drobného charakteru, ale přibyly hned čtyři další linky:
- 5: Nádraží Československých drah – Polská třída – Poříčí, náměstí – Elektrárna – Odbočka Lhota – Lhota u Trutnova – Prefa
- 6: Nádraží Československých drah – Okresní národní výbor – Sídliště Šestidomí – Sídliště 9. května – Horní Staré Město
- 7: Nádraží Československých drah – Dolce
- 8: Nádraží Československých drah – Voletiny, otáčka – Libeč
29. května 1988 – Seznam linek městské dopravy Trutnov – sbírka Pavel Hypš
Dnes je městská autobusová doprava v Trutnově tvořena šesti městskými linkami. Platí na nich zvláštní městský tarif, avšak v souběžných úsecích regionálních autobusů v síti IREDO je možné využít předplatní kupón z městské dopravy. Páteřní linkou městské dopravy je linka číslo 1 z Horního Starého Města přes centrum do Poříčí.
15. dubna 2013 – Mercedes-Benz Citaro na lince číslo 1 v zastávce Šestidomí – Pavel Hypš
Autor: Pavel Hypš
Zdroje: dobové jízdní řády z vybraných let, web turistika.cz, web wikipedia.cz (Trutnov)
Poslední aktualizace: 28. března 2015
Dobrý den,
v Trutnově tarif IREDO neplatí a neplatil, pouze předplatní jízdenky MHD lze využít v autobusech IREDO po městě, jednorázové jízdenky (které jsou v příměstských linkách levnější než MHD) neplatí a ani předplatní jízdenky IREDO nelze v MHD použít.
Děkujeme za upozornění, text bude upraven.